Co je to "ICF"?

Systém ICF – Insulated Concrete Forms (doslovně přeložené jako „izolované formy na beton“ a česky bychom to nazvali jako „izolované ztracené bednění“) je stavební technologie, která kombinuje výhody železo-betonu a tepelné izolace. Zde jsou některé klíčové informace o tomto stavebním systému:

Konstrukce ICF

ICF se skládá z bloků nebo panelů vyrobených z izolačního materiálu, obvykle polystyrenu nebo polyuretanu. Tyto bloky mají speciální tvar a slouží jako ztracené bednění pro betonování stěn.

Tyto jednotlivé bloky jsou tvarovány tak, že do sebe přesně zapadají a provázání vnitřní a vnější strany bednění má takový tvar, aby se tam dalo snadno a přesně instalovat armování. 

Ztracené bednění už rovnou jako Izolace

Jednou z hlavních výhod systému ICF je to, že při jedné operaci montáže uděláte hned několik kroků výstavby najednou. Tou hlavní je kontinuální dokonalá izolace bez tepelných mostů.

I když třeba dáváte na fasádu polystyren, tak ho musíte nějak kotvit. Kotví se buď plastovými talířovými hmoždinkami nebo vruty s talířovými plastovými podložkami. Ať tak či tak, jedná se o tepelný most, protože je ta hmoždinka nebo vrut v kontaktu s venkovní teplotou. 

Řeší se to i tak, že se frézuje do polystyrenu otvor na polystyrenovou zátku, která ten vrut nebo hmoždinku schová. Toto celý proces ale akorát prodlužuje a tím pádem prodražuje. Navíc je to schované jen asi 2cm pod povrchem z vnější strany izolace, takže tepelný most je eliminován pouze minimálně…

Systém ICF toto řeší úplně jinak a velmi efektivně. Tyto kotvy jsou zalisované přímo do polystyrenu tohoto bednění a to jen pár centimetrů z vnitřní strany izolace, takže nedochází ke styku s venkovní teplotou a tudíž k téměř 100%-ní eliminaci tepelných mostů.

Montáž ICF

ICF bednění je asi vůbec nejefektivnější stavební materiál na výstavbu rodinného domu. Jednotlivé bloky bednění jsou tak lehké, že je hravě můžete nosit v jedné ruce. 

První řada ICF se ukládá stejně jako jiné zdící materiály na základové pasy nebo desku. Pokud máte pasy/desku perfektně rovnou, tak se celý proces ještě více urychlí. Pokud ne, použijí se klínky na vyrovnání a vzniklé mezery se utěsní montážní nízkoexpanzní pěnou.

První řadu celkově, je dobré „přilepit“ nízkoexpanzní montážní pěnou k základu. Jakmile máte první řadu hotovou, tak zbytek je už bez nadsázky hračka. Vše do sebe zapadá jako stavebnice. 

Každá řada se armuje dvěma roxory, jeden na vnitřní a druhý na vnější straně budoucí betonové výplně. 

ICF systém disponuje různými doplňkovými prvky jako například prvky na překlady nad stavební otvory, přepážky/ucpávky na rohy, okna, dveře a speciální dílce na betonové stropy. 

V průběhu výstavby se celá obvodová stěna musí vyztužit výztuhami, aby se zaručila odpovídající svislost a rovnost. Tyto výztuhy jsou buď ocelové, které jsou přímo na to určené nebo se klidně obejdete i s dřevěnými trámky. 

Betonování ICF

Po montáži ICF a vodorovného a svislého armování, všech stavebních otvorů a dočasného zpevnění celé konstrukce, se ICF vyplní betonem. Beton slouží jako strukturální prvek, který poskytuje pevnost a stabilitu konstrukce. 

Používá se betonová směs s co nejmenším podílem vody, ale dostatečným, aby beton dotekl do všech míst, kde je ho třeba. Beton je dobré vibrovat ponorným vibrátorem betonu, aby si lépe „sedl“ a zbavil se vduchových kapes a bublin. 

Betonovat můžete celou výšku patra najednou. Přesné parametry se mohou lišit v závislosti na výrobci, ale obecně lze říci, že můžete vybetonovat výšku 3 metry úplně bez problémů. 

Nejodolnější Stavba je z ICF

Dalo by se bez nadsázky říci, že pokud si postavíte dům z ICF, tak si vlastně postavíte bunkr se vzhledem domu podle vaší libosti, který odolá i tornádu, vichřici a zemětřesení. Navíc to bude pasivní bunkr, co se týče zateplení. 

Díky železo-betonové konstrukci bude dům z ICF pracovat minimálně oproti klasickým zděným stavbám, co se týče sesedání a praskání. 

Elektroinstalace, voda a odpady v domě z ICF

Taky tohle je také absolutně jiný vesmír, co se týče instalací, protože jejich provádění je oproti běžným stavbám směšné. Jednoduše ve vnitřní polystyrenové části ICF bednění vyříznete drážku požadované velikosti a vložíte do ní to co potřebujete. A to vše bez těžké práce a narušení statiky. 

Finální úprava povrchů ICF

Jakmile máte všechny sítě nainstalované, tak přichází na řadu povrhová úprava. Úplně asi nejjednodušším řešením jsou strojně nanášené sádrové omítky, na které si poté můžete nainstalovat prakticky cokoliv jako různé obklady, palubky nebo si jen vymalujete. 

Z exteriéru můžete instalovat fasádu, jaká Vás jen napadne.

Zdravotní nezávadnost ICF

Bednění ICF, které my používáme, je vyrobené ze šedého NEOPOR® polystyrenu. Je zdravotně nezávadný, neuvolňující žádné škodlivé emise při běžném používání. Běžným používáním se tu rozumí, že tento polystyren je v domě skryt pod omítkou v interiéru a pod fasádou v exteriéru. 

Často se setkáváme s názorem, že by lidem ten polystyren v interiéru vadil. Na otázku proč, odpovídají, že kvůli zdraví. No, a já na to: A pod betonovou podlahou máte co? A oni: No, vlastně polystyren. 

S tím polystyrenem ve stěnách je to úplně stejné. Nikde nemáte polystyren obnažený a v kontaktu přímo ze vzduchem interiéru – a i kdyby, tak by to stejně vůbec nevadilo, pokud by Vám na něj nesvítilo přímo sluníčko, které by způsobovalo jeho  degradaci UV zářením. 

Zvukový útlum je enormní

Díky silné vrstvě NEOPOR® polystyrenu a betonovému jádru, jsou domy postavené z ICF velice zvukově komfortní. 

Závěrem

Systém ICF zaujal své místo ve světě stavebnictví, a jeho budoucnost vypadá slibně. Další inovace a zdokonalení materiálů a konstrukčních metod povedou k ještě efektivnějším druhům staveb. Stavebníci, architekti a i stavební firmy si stále více uvědomují výhody, které ICF přináší, a přispívá tak k jeho širšímu přijetí. 

V dnešní době, kdy je důraz kladen na energetickou účinnost, odolnost a udržitelnost, je ICF klíčovým hráčem v oblasti moderního stavebnictví. Jeho historie je příběhem neustálého vývoje, inovací a úspěchu, který se mu na poli stavebnictví ve světě již dlouhou dobu dostává. 

U nás v té krásné české kotlině to mají tyto nové stavební materiály a metody trochu težší. Protože lidé se bojí změny a třeba z důvodu toho, že kartel prodejců stavebních materiálů nechce nic měnit, protože má rád to „své“ zajeté, jako třeba to bezduché „lidé zděte“ a tečka. Proč?? Nedostane se Vám rozumné odpovědi. 

ICF je oproti tomu: 

  • levňejší 
  • snadnější 
  • rychlejší 
  • pevnější 
  • DIY friendly – vhodné pro svépomocné stavebníky – Obejdete se bez pana Lorence 
  • ekologičtější – nižší emise na výrobu, přepravu 
  • energeticky efektivnější X násobně 

… a mohli bychom pokračovat dál a dál. 

You cannot copy content of this page